miercuri, 27 februarie 2013

Marca europeana- este suficienta utilizarea intr-un singur stat pentru a fi protejata?


Inregistrarea unei marci comunitare are avantajul protectiei semnului de marca pe intreg teritoriul Uniunii Europene.

Totusi sunt si aspecte delicate. De exemplu, conform art 15 din Regulamentul 40/94, care reglementeaza marca europeana, pentru mentinerea marcii este obligatoriu sa  se bucure in terme de 5 ani de la inregistrare de "genuine use" - tradus in versiune romaneasca "utilizare importanta".

O problema care s-a pus este aceea daca utilizarea intr-un singur stat a marcii comunitare reprezinta o "utilizare importanta" tinand seama ca marca comunitara nu este un instrument care sa inlocuiasca mecanismele de protectie a marcilor nationale.

In 19 decembrie 2012 Curtea de Justitie a Uniunii Europene a pronuntat o hotarare importanta pe aceasta tema intr-o intrebare preliminara venita din Olanda. In concret un detinator de marca comunitara s-a opus inregistrarii unei marci la Biroul Beneluxului de Proprietate Intelectuala, pe motivul ca producea confuzie cu marca comunitara deja inregistrata. Biroul Beneluxului de Proprietate Intelectuala a respins opozitia aratand ca marca comunitara invocata nu fusese utilizata in afara spatiului national in termenul de 5 ani,  deci nu se bucura de protectie, nefiind indeplinita conditia de "genuine use", invocand art.15 din Regulament. Cazul a ajuns in justitie care s-a adresat CJUE cu o intrebare preliminara pentru a dezlega aceasta problema de interpretare.

Curtea de Justitie a Uniunii Europene a precizat ca aspectul teritorial nu este o conditie distincta pentru a determina "genuine use", insa poate fi un factor de apreciere asupra indeplinirii acestei conditii. Altfel spus, desi este de asteptat ca o marca comunitara sa fie utilizata intr-o arie mai larga decat cea a granitei nationale, acest lucru, al utilizarii dincolo de granitele nationale, nu este prin definitie necesar pentru a califica ca este vorba de o utilizare importanta a marcii comunitare sau nu. Curtea Europeana a aratat ca, in anumite conditii, chiar si o utilizare nationala poate satisface aceasta conditie de "genuine use". Ramane in sarcina instantelor nationale sa precizeze, de la caz la caz la caz, daca aceste conditii sunt indeplinite in functie de circumstantele concrete ale pietei.

Niciun comentariu: