sâmbătă, 25 aprilie 2015

Când expertul parte poate fi recuzat?

De regulă experţii parte nu pot fi declaraţi incompatibili. Faţă de exeprţii parte nu se poate face o cerere de recuzare.

Totuşi există un caz special în care se poate acest lucru. Este vorba de legea 3371994 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică. caeastă interpretare a fost reţinută în jurisprudenţăavând în vedere că în cazul numirii experţilor parte sub imperiul acestei legi, experţii lucrează ca o comisie de exeperţi (Art. 25. - Pentru stabilirea despagubirilor instanta va constitui o comisie de experti compusa dintr-un expert numit de instanta, unul desemnat de expropriator si un al treilea din partea persoanelor care sunt supuse exproprierii.)

(ICCJ  Decizia nr. 6737/2012 Dosar nr. 12911/118/2009)

Niciun comentariu: